AKTUALNOŚCIO CENTRUMZAPLANUJ WIZYTĘOFERTAGALERIA ŻÓŁTAKONTAKTCENNIKREGULAMINY

 


Rodzinny Weekend w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska

5 - 6.11.2016 r

Zapraszamy na „Rodzinny Weekend w Szkole Łacińskiej”!
Już w dniach 5-6 listopada wszyscy chętni będą mogli skorzystać z oferty zajęć i warsztatów realizowanych w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. Zajęcia odbędą się w skansenie rzemiosł, Multicentrum, obserwatorium i planetarium.

Swoją ofertę dla odwiedzających Mediatekę w sobotę, 5 listopada, przygotowała też Miejska Biblioteka Publiczna – więcej informacji na ten temat na stronie http://www.biblioteka.malbork.edu.pl.
 

Warsztaty - Skansen Rzemiosł (poziom -1) - 11:00-15:00:

 

11:00-12:30  -   POZNAJEMY DAWNE ŻUŁAWY – NIEDZIELA 

Zajęcia edukacyjno-artystyczne podczas których uczestnicy poznają krótkie historie zanikających symboli tożsamości krajobrazu żuławskiego: wiatraków, domów podcieniowych i holenderskich fliz.

Opis zajęć:

I część – prezentacja oparta na zdjęciach, przedstawiających żuławskie domy podcieniowe, wiatraki i flizy holenderskie w żuławskich domach. Opowieść o roli wiatraków w kształtowaniu krajobrazu, o funkcji domów podcieniowych i o historii holenderskich fliz w żuławskich domach.

Czas – ok 30 minut.

II część – wykonanie pamiątkowej flizy z motywem żuławskim. Uczestnicy z dostępnych materiałów wykonają szablon grafiki, który później przeniosą na gotowy kafel. Wzór pomalują specjalną farbą ceramiczną, którą będzie można utrwalić w domowym piekarniku. Gotowy kafel uczestnicy zabierają do domu.

Czas – ok 60 minut.

 

12:00-13:30 – WYPIEKANIE CHLEBA 
Warsztaty z zawodowym piekarzem, który przybliży nam tajniki wypieku chleba i ciastek. W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod okiem instruktora, dzieci samodzielnie uformują i ozdobią bułeczki oraz ciasteczka.

 

                

 

13:00-14:00 -   CERAMIKA – NIEDZIELA
Czym jest glina garncarska – czy to ta sama, którą można wykopać w ogródku? Co jeszcze wykonywano z gliny (np.cegła, dachówka na malborskim zamku). Jak rozpoznać szkliwienie, jak użyć do zdobienia elementów otoczenia (np. odciskanie struktury liścia w glinie itp.), pokaz pracy na kole garncarskim, praca praktyczna – wykonywanie przedmiotów z gliny garncarskiej, modelowanie ręczne naczyń i drobne formy rzeźbiarskie.


      

 

13:15-14:15 -  TKACTWO
W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak dawniej tkano na krosnach, jak wyrabiano niegdyś nici i jak je farbowano, oraz czym różnią się od siebie materiały (jedwab, bawełna, len). Warsztatowicze spróbują też własnych sił w tkaniu na osnowach sznurkowych wątkiem papierowym lub sznurkowym (przedszkola) lub na ramkach tkackich (starsi uczestnicy). W ten sposób nauczą się podstawowych wątków i splotów. 

13:30 – 15:00  – WARSZTATY  MYDLARSKIE
Będzie aromatycznie i twórczo. Każdy własnoręcznie wykona swoje własne, niepowtarzalne, ekologiczne  mydełko i stworzy swój niepowtarzalny zapach z olejków eterycznych. Do dekoracji użyje dodatków roślinnych typu suszony nagietek, płatki róży, pyłki kwiatów. Z zajęć wyniesiemy nie tylko wiedzę ale również mydełka. 

 

          


Warsztaty Multicentrum (poziom +1) - 11:00-16:00:
 

11:00-13:00 - ROBOLAB
 Warsztaty wprowadzające dzieci i młodzież w świat robotów mobilnych i programowania w graficznym środowisku NXT. Zajęcia te można nazywać nauką chodzenia, bo faktycznie uczymy na nich podstaw poruszania robotami mobilnymi i samodzielnymi maszynami. Na zajęciach dzieci dowiadują się, jakie są rodzaje czujników, jak sterować serwomotorami i jak budować samodzielne roboty, które pomimo napotykanych przeszkód dotrą tam, gdzie chcemy. Dzieci i młodzież budują i programują fantastyczne roboty, które biorą udział w niezwykłych wyprawach w kosmos, ścigają się, walczą i strzelają.

 

                 

 

13:00-14:00 - FIZYKA
 Zajęcia z fizyki będą obejmowały zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne. Przedstawione doświadczenia, pozwolą lepiej zrozumieć prawa rządzące fizyką. Poznamy zagadnienia związane z optyką, odpowiemy sobie na pytania: Co to jest światło, jak się załamuje i odbija, jak zachowuje się po przejściu przez pryzmat, oraz czym jest tęcza? Zajęcia z magnetyzmu ukażą naturę pola magnetycznego dowiemy się m.in.: Co to jest pole magnetyczne? Jak wyglądają linie pola magnetycznego?

Na lekcjach z dynamiki poznamy wpływ siły na ruch, kinematyka pozwoli zbadać ruch jednostajny i niejednostajny. Doświadczenia z prądem umożliwią poznanie różnych elementów stosowanych w układach elektrycznych. Dowiemy się: Co to jest prąd elektryczny? Jak działa transformator? Poznamy również zasady budowania obwodów prądu elektrycznego.

 

 

14:00-15:00 - BIOLOGIA
Zajęcia edukacyjne podczas których uczestnicy poznają:

Budowę człowieka.

Czym jest organizm człowieka? 

Jak działają poszczególne układy w naszym organizmie?

Do dyspozycji będzie również model człowieka z możliwością obejrzenia i dotknięcia każdego narządu.

Każdy uczestnik będzie miał możliwość zobaczenie po mikroskopem trwałych preparatów wykonanych z:

komórek zwierzęcych,

grzybów,

roślin i porostów.

           

 

Podczas zajęć w Multicentrum, fotograf wykona chętnym pamiątkowe zdjęcie, które bezpośrednio z Multicentrum będzie można przesłać na swoją skrzynkę poczty elektronicznej.

 

Seans PLANETARIUM (poziom +3)

Do planetarium zapraszamy na film poświęcony odkryciom Galileusza i lotom w kosmos. Film dostępny jest w wersji 45-minutowej.

SEANSE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W GODZINACH: 10:00 i 11:00

          

Warsztaty OBSERWATORIUM + seans PLANETARIUM (poziom +3)

12:00-14:00, 14:00-16:00 - ASTRONOMIA  
W czasie zajęć młodsi uczestnicy poznają Układ Słoneczny, a starsze grupy zajmą się „Plejadą gwiazd”. Poznają naszą Drogę Mleczną oraz wezmą udział w „Zabawie” w chowanego czyli zaćmienie Słońca i Księżyca”. Quo Vadis Wszechświecie to zajęcia podczas których uczestnicy obejrzą film w planetarium poświęcony odkryciom Galileusza i lotom w kosmos.

 

Cennik

 

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny, tym razem Mikołajkowy Rodzinny Weekend w Szkole Łacińskiej, który odbędzie się
w dniach 3-4 grudnia 2016r.