AKTUALNOŚCIO CENTRUMZAPLANUJ WIZYTĘOFERTAGALERIA ŻÓŁTAKONTAKTCENNIKREGULAMINY

 


Rodzinny Weekend w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska

04 - 05.02.2017 r

Cennik
 

Zapraszamy na „Rodzinny Weekend w Szkole Łacińskiej”!
Już w dniach 4 -5 stycznia wszyscy chętni będą mogli skorzystać z oferty zajęć i warsztatów realizowanych w Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. Zajęcia odbędą się w Skansenie Rzemiosł  oraz Planetarium.


 

Warsztaty - Skansen Rzemiosł (poziom -1)

 14:00-17:00  (SOBOTA) WARSZTATY OBRÓBKI LNU
 

    Podczas pokazu i warsztatów przeprowadzimy gości i uczestników przez cały cykl życia lnu włóknistego i konopi włóknistych.

Międlice i cierlice- narzędzia służące do łamania łodyg lnu i konopi- uczestnicy będą mogli sami spróbować ich działania. Naocznie zobaczą jak powstaje paździerz, czyli zdrewniałe części łodygi połamane podczas międlenia lnu i konopi. Pokażemy też jego proste zastosowanie w dawnym budownictwie

Czesalnice do lnu i konopi- wymiędlony materiał roślinny poddaje się czesaniu na specjalnych czesalnicach/ czesakach. Pozwala to na uzyskanie min. dwóch rodzajów włókna roślinnego. Krótkich pakuł, służących m.in. do uszczelniania domów w dawnych czasach oraz długich przeznaczonych już do przędzenia nici. Uczestnicy będą mieli możliwość zapleść sobie własne warkoczyki z przygotowanego materiału włóknistego.

Zajęcia wzbogacamy informacjami dotyczącymi konopi włóknistych i lnu włóknistego, ich zastosowaniem w budownictwie, przemyśle, innych gałęziach gospodarki. Uczestnicy mają możliwość przymierzania średniowiecznych strojów.


DODATKOWO PODCZAS WARSZTATÓW UCZESTNICY BĘDĄ MIELI MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA WŁASNORĘCZNEJ TKANEJ BRANSOLETKI NA RAMKACH TKACKICH, KTÓRE STAJĄ SIĘ ICH WŁASNOŚCIĄ.

 

12:00-15:00 (NIEDZIELA) WARSZTATY Z OBRÓBKI RUNA OWCZEGO
 

Celem zajęć jest przedstawienie uczestnikom  dawnych metod przygotowania do przędzenia runa owczego.

Gręple- narzędzia służące do czesania runa owczego, które tak przygotowane nabiera odpowiedniej „konsystencji” do przędzenia.

Kołowrotki- są to urządzenia służące do przędzenia przygotowanego wcześniej runa owczego Wrzeciona- pierwotnie występujące narzędzia do przędzenia. Przędzenie na nich wymagało dużego nakładu pracy.

Uczestnicy mają możliwość przymierzania średniowiecznych strojów.

 

DODATKOWO PODCZAS WARSZTATÓW UCZESTNICY BĘDĄ MIELI MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA WŁASNORĘCZNEJ TKANEJ BRANSOLETKI NA RAMKACH TKACKICH, KTÓRE STAJĄ SIĘ ICH WŁASNOŚCIĄ.

 

 
Seans PLANETARIUM (poziom +3)

Do planetarium zapraszamy na filmy:

13:00 - „Mała Gwiazdka” - 3 - 9 lat - Czas trwania 25 minut. Dubbing polskojęzyczny.

 

15:00 - „Szalona wyprawa na planetę Ziemia” 9 - 16 lat - Czas trwania 23 minuty. Dubbing polskojęzyczny.


CZYTAJ WIĘCEJ

Cennik