AKTUALNOŚCIO CENTRUMOFERTAZAPLANUJ WIZYTĘKONTAKT

 

Warsztaty w Szkole Łacińskiej - skansen rzemiosł

 

      Za nami pierwszy tydzień warsztatów w skansenie rzemiosł. Od 12 listopada trwają warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z malborskich placówek oświatowych. Uczniowie biorący udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka"  dowiadują się skąd bierze się chleb na półkach sklepowych, jak wygląda kłos pszenicy, żyta, jęczmienia, jak powstaje mąka, a jak kasza oraz samodzielnie formują i zdobią bułeczki.

 

 

     Podczas  zajęć z tkactwa uczestnicy dowiadują  się, jak dawniej tkano na krosnach, jak wyrabiano niegdyś nici i jak je farbowano. Warsztatowicze próbują też własnych sił w tkaniu na osnowach sznurkowych wątkiem papierowym lub sznurkowym oraz na ramkach tkackich. W ten sposób uczą się podstawowych wątków i splotów.

 

 

Czym jest glina garncarska – czy to ta sama, którą można wykopać w ogródku? Co jeszcze wykonywano z gliny? Tego wszystkiego dowiadują się uczestnicy warsztatów ceramicznych.  Wykonują również przedmiotów z gliny garncarskiej, modelują ręczne naczynia i drobne formy rzeźbiarskie.
 

 

Foto: Bartosz Jeromin